Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

VAX-TRUST Adressing vaccine hesitancy in Europe. Projekt w ramach horyzontu 2020

       Instytut Socjologii UJ - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

 

 

Web Content Display Web Content Display

Projekt badawczy VAX-TRUST ma na celu analizę postaw osób, które się wahają lub odmawiają przyjęcia szczepień. Głównym celem projektu jest zapewnienie narzędzi oraz wsparcia dla pracowników ochrony zdrowia w kontaktach z osobami niezdecydowanymi na szczepienie. Projekt realizowany jest w Finlandii, Belgii, Polsce, Czechach, Włoszech, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

Postawy sceptyczne wobec szczepień mają historię tak długą, jak same szczepienia. Każda kolejna szczepionka wywołuje nie tylko entuzjazm, ale i wiąże się z głosami krytyków, kwestionujących jej wartość i znaczenie dla zdrowia. Pojawiają się wątpliwości co do korzyści wynikających ze szczepień, jak również obawy dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek. Wątpliwości co do szczepień są istotnym wyzwaniem z punktu widzenia zdrowia publicznego, polityk zdrowotnych i prawidłowego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Są one jednakże i problemem dla samych pracowników ochrony zdrowia, którzy napotykają na coraz większe bariery i wyzwania w budowaniu opartych na zaufaniu relacji ze swoimi pacjentami. Oznacza to, że pracownicy ochrony zdrowia, w tym zwłaszcza lekarze, ale i pielęgniarki czy położne, powinni być przygotowani do odpowiedzi na pytania i wątpliwości pacjentów związane ze szczepionkami.

W ramach projektu będziemy pracować nad:
  1. Wyposażeniem pracowników ochrony zdrowia w aktualną wiedzę na temat wątpliwości i niechęci wobec szczepień w określonych regionach kraju oraz w perspektywie międzynarodowej.
    Wiedza na ten temat zostanie uzyskana poprzez:
    (a) krytyczny przegląd poprzednich badań dotyczących wahania się i odmowy szczepień,
    (b) badanie ilościowe z wykorzystaniem istniejących danych Eurobarometru 91,2 (n=27 524 w 28 krajach)
    (c) ilościową i jakościową analizę mediów w latach 2019- 2021
    (d) obserwacje etnograficzne i wywiady z pracownikami ochrony zdrowia i wahającymi się rodzicami.
  2. Zapewnieniem pracownikom ochrony zdrowia niezbędnych narzędzi oraz wsparcia w radzeniu sobie z problemem niepewności wobec szczepień. Ten krok będzie obejmować konkretne interwencje specjalnie dostosowane do pracowników ochrony zdrowia.
  3. Rozpowszechnieniem narzędzia „interwencji” wśród przyszłych pracowników ochrony zdrowia, studentów medycyny oraz pielęgniarstwa w celu poszerzenia ich wiedzy na temat badanego zjawiska.
  4. Stworzeniem rekomendacji dla Komisji Europejskiej oraz władz lokalnych, dotyczących tego, jak skutecznie mierzyć się z problemem niepewności wobec szczepień.

Web Content Display Web Content Display

Nasz zespół

Kierownik projektu

stanowisko: adiunkt

e-mail: paulina.polak@uj.edu.pl


Kiedy nie pracuję naukowo, podróżuję, planuję, spotykam się z ludźmi, uprawiam sport.

 

Zainteresowania naukowe

  • socjologia prawa
  • sfera publiczna
  • patologie sfery publicznej, korupcja
  • funkcjonowanie instytucji państwa (administracja, sądownictwo), relacje instytucji państwa z gospodarką
  • współczesne teorie socjologiczne

Prof. Aleksandra Wagner - specjalizuje się w socjologii energii, oraz komunikacji społecznej. Szczególnie interesuje ją problematyka socjotechnicznej transformacji, komunikacji społecznej, deliberacji i polityki inkluzywnej. Jest koordynatorką i współautorką programu studiów magisterskich: Komunikacja społeczna w Instytucie Socjologii UJ. Prowadzi własne badania nad wzorami dyskursów publicznych dotyczących przemian energetycznych i odpowiedzialnego rozwoju technologii. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Cambridge, jako visiting scholar w Leverhulme Center for the Future of Intelligence. Uczestniczy w dwóch projektach programu Horizon Europe: gEneSys-Transforming Gendered Interrelations of Power and Inequalities in Transition Pathways to Sustainable Energy Systems oraz VAX- TRUST - Addressing Vaccine Hesitancy in Europe.
 
Wykłada socjologię mediów, społeczną odpowiedzialność biznesu, public relations, deliberację i dialog publiczny oraz prowadzi regularne warsztaty z socjologii przyszłości. Od kilku lat zajmuje się działalnością doradczą. Stale współpracuje z Urzędem Miasta Krakowa, firmą szkoleniową Codework oraz CDR w Krakowie. Realizowała projekty dla biznesu, administracji publicznej i organizacji pozarządowych. Jest autorką, współautorką i redaktorką książek, artykułów, raportów i strategii z zakresu komunikacji i społecznych aspektów transformacji energetycznej. 

 

Zainteresowania badawcze:

  • społeczne aspekty transformacji energetycznych
  • socjologia komunikacji
  • deliberacja i dialog publiczny
  • odpowiedzialny rozwój technologii
Read More o

Profesor nadzwyczajny w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kierowniczka Zakładu Socjologii Komunikowania Społecznego i koordynatorka specjalizacji komunikowanie społeczne. Doktor habilitowany socjologii i magister psychologii (absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych). W swojej pracy naukowej łączy warsztat socjologa z psychologicznymi i kulturoznawczymi inspiracjami. Zajmuje się szeroko pojętym komunikowaniem zarówno na poziomie jednostek, jak i grup. Fascynuje ją tożsamość, mechanizmy jej konstruowania i to w jaki sposób wpływa na procesy komunikowania w różnych obszarach, np. medycynie (chorobie, niepełnosprawności). Drugim ważnym biegunem naukowych zainteresowań jest socjologia energetyki i to w jaki sposób mówi się/pisze się o problemach z energetyką związanych.

 

Zainteresowania naukowe i badawcze

  • komunikowanie społeczne, w szczególności komunikowanie międzykulturowe, ale też komunikowanie w społecznościach lokalnych,
  • socjologia medycyny
  • socjologia energetyki
  • tożsamość, szczególnie tożsamość w kontekście Śląska
  • społeczne i psychologiczne aspekty humoru

 

ORCID: 0000-0002-8498-614X
tadeusz.rudek@uj.edu.pl
Twitter: @tadeusz_rudek

Tadeusz Rudek jest studentem szkoły doktorskiej nauk społecznych i stypendystą programu STS Fellowship na Uniwersytecie Harvarda. Tadeusz pracuje także w kilku międzynarodowych projektach naukowych Energy ShiftsCometsVAX-TRUST i gEneSys.  Jest także kierownikem projektu: Pordóż na Zachód? Porównawcza analiza Socjotechnicznych Imaginariów na temat transformacji energetycznej w Chinach i na Tajwanie (NCN- PRELUDIUM).

Tadeusz jest kierownikiem projektu Pordóż na Zachód? Porównawcza analiza Socjotechnicznych Imaginariów na temat transformacji energetycznej w Chinach i na Tajwanie, która ma na celu zbadanie wpływu wyobrażeń na transformację energetyczną w obu regionach. Tadeusz byl także współ-koordynatorem programu dla młodych naukowców w projekcie Energy Shifts. Posługuje się angielskim, chińskim, hiszpańskim i rosyjskim. Jego zainteresowania badawcze dotyczą obszaru badań nad społeczeństwem i technologią, socjologii energii i polityk adaptacyjnych związanych ze zmianami klimatu.

 

Read More o

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Ten projekt otrzymał finansowanie z programu Unii Europejskiej: Horyzont 2020: Grant Agreement No 965280 EU emblem